+421 905 254 027
Vybrané činnosti
#0
Vybrané činnosti:
#0

Zoznam voľných živnosti

Predmety podnikania 2024

1. Poskytovanie služieb pre poľnohospodárstvo, záhradníctvo, rybárstvo, lesníctvo a poľovníctvo
 • Chov vybraných druhov zvierat:
  chov laboratórnych a exotických zvierat, vtáctva, akvarijných rybičiek, priadky morušovej, chov, spracovanie a obchodovanie s chránenými živočíchmi).
  Súčasťou živnostenského oprávnenia nie sú vlastné chovy.
 • Poskytovanie služieb v poľnohospodárstve a záhradníctve:
  pestovanie, spracovanie a obchodovanie s chránenými rastlinami, pestovanie a rozmnožovanie akvarijných rastlín, poskytovanie služieb poľnohospodárskou technikou (strojmi, mechanizmami a náradím), pozberové úpravy rastlinných komodít, sušenie dekoračných rastlín, údržba, montáž, prevádzkovanie závlahových systémov, melioračných zariadení, vykonávanie parkových, sadových a záhradných úprav s výnimkou krajinno-architektonických sadovníckych diel, vyžínanie trávy, výrez nežiadúcich krovín).
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať napr.: Poľnohospodárstvo – rastlinnú výroba (činnosť nie je živnosťou); Aplikáciu prípravkov na ochranu rastlín alebo iných prípravkov (viazaná živnosť); Uskutočňovanie krajinno-architektonických sadovníckych diel (viazaná živnosť). Súčasťou živnostenského oprávnenia nie je aplikácia prípravkov na ochranu rastlín registrovaných a povolených ÚKSUP.
 • Poskytovanie služieb súvisiacich so starostlivosťou o zvieratá:
  kozmetické úpravy zvierat – čistenie, strihanie, kŕmenie, pasenie, ustajňovanie, odchyt túlavých zvierat a odchytávanie holubov, paznechtovanie dobytka, podkúvanie koní zverených do opatery, prevádzkovanie hotela a útulku pre zvieratá – kŕmenie, bežná hygiena, venčenie, strihanie oviec, výcvik psov a mačiek).
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať napr.: Insemináciu (viazaná živnosť); Poľnohospodárstvo – živočíšnu výroba (činnosť nie je živnosťou); Odborné práce pri šľachtiteľskej a plemenárskej činnosti v chove hospodárskych zvierat (činnosť nie je živnosťou); Veterinárne činnosti (činnosť nie je živnosťou).
 • Poskytovanie služieb v lesníctve a poľovníctve:
  poskytovanie služieb lesnou technikou: strojmi, mechanizmami a náradím, preparovanie živočíchov, úprava poľovníckych trofejí, ťažba, porez, približovanie dreva a povoznícke služby – manipulácia s drevom a jeho skladovanie na skládkach, vykonávanie ochrany drevín (výrezy nežiadúcich vetiev, nátery a pod.).
  Súčasťou živnostenského oprávnenia nie je aplikácia prípravkov na ochranu rastlín registrovaných a povolených ÚKSUP. V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať: Lesníctvo (činnosť nie je živnosťou); Činnosť odborného lesného hospodára (viazaná živnosť); Zber, spracúvanie, skladovanie, pestovanie a uvádzanie do obehu reprodukčného materiálu lesných drevín (viazaná živnosť); Vyhotovovanie programov starostlivosti o lesy (viazaná živnosť).
 • Poskytovanie služieb v rybárstve:
  poskytovanie služieb v rybárstve technikou – strojmi, mechanizmami a náradím, vykonávanie výlovov rybníkov. 
2. Úprava nerastov, dobývanie rašeliny a bahna a ich úprava
 • Úprava nerastov, dobývanie rašeliny a bahna a ich úprava:
  čistenie brehov a dna riek, jazier a vodných nádrží, dobývanie a úprava rašeliny, dobývanie bahna z vodného dna, odstraňovanie nánosov pieskov a štrkopieskov pri údržbe vodných tokov, paletovanie prírodného kameňa, spracovanie hmôt pre výroba porcelánu, úprava brúsnych materiálov a rôznych minerálov, úprava sadrovca, kriedy, dolomitu, vápenca, výroba štrku z prírodného kameňa, drvenie kameniva).
  Súčasťou živnostenského oprávnenia nie je ťažba nerastov a ich úprava vykonávaná priamo pri ich ťažbe subjektmi, ktoré tieto nerasty ťažia.
3. Výroba potravinárskych a škrobových výrobkov
 • Výroba potravinárskych výrobkov.
 • Spracovanie a konzervovanie zemiakov, ovocia a zeleniny:
  mrazenie ovocia a zeleniny, praženie orechov, solenie mandlí, spracovanie a konzervovanie zemiakov, spracovanie a konzervovanie ovocia a zeleniny, sušenie ovocia, zeleniny a húb, výroba džemov, marmelád, lekvárov, výživ, stolového želé, pretlakov, kečupov, výroba koncentrátov z ovocia a zeleniny, sirupov, výroba orechových nátierok, výroba ovocných a zeleninových štiav, výroba ovocných a zeleninových džúsov, muštov, výroba ovocných a zeleninových nealkoholických nápojov, sýtených, nesýtených, výroba produktov zo sóje, výroba zemiakového škrobu, výroba zemiakovej múky, krupice, vločiek, granúl, výroba zemiakových lupienkov.
 • Spracovanie a úprava čaju a kávy.
 • Spracovanie prírodného medu:
  spracovanie medu, včelieho vosku.
 • Výroba a spracovanie cukru:
  výroba cukrového sirupu, výroba cukrovej vaty, výroba melasy, výroba cukru nerafinovaného repného, trstinového, rafinovaného trstinového, repného cukru, bieleho, hnedého cukru, kryštálového, kockového, práškového, homoľového.
 • Výroba chuťových prísad a korenín:
  spracovanie soli do akostných potravín, jódovanej soli, výroba koreniacej zmesi – polievkové korenie (tekuté a sypké), výroba octu, výroba omáčok, miešaných korenistých zmesí, prípravkov na polievky, bujónov, pekárenských kvasníc, kypriacich práškov, hotových práškov do pečiva, horčicovej múčky, hotových horčíc, korenín upravených na použitie (čierne korenie, vanilka, škorica, klinčeky.
 • Výroba hotových jedál a polotovarov priemyselným spôsobom:
  konzervovanie.

  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať pohostinskou činnosť a výroba hotových jedál určených na priamu spotrebu mimo prevádzkových priestorov (remeselná živnosť).
 • Výroba kakaa, výrobkov z kakaa a cukroviniek:
  výroba kakaa, kakaového masla, tuku, prášku a sladidiel, konzervovanie ovocia, orechov, ovocnej kôry a ďalších častí rastlín v cukre, výroba cukroviniek (karamelov, ústnych pastiliek, nugátu, fondánu, bielej čokolády), výroba čokolády a čokoládových cukroviniek, výroba žuvačiek.
 • Výroba mlynských výrobkov:
  výroba bezvaječných cestovín, výroba glukózy, výroba gluténu, výroba krupice zo sušenej zeleniny, výroba múky zo sušenej strukovinovej zeleniny, výroba múky, otrúb, krupice, vločiek z pšenice, ráže, ovsa, kukurice a cereálnych obilnín, výroba oblátok, müsli a kukuričných lupienkov, výroba popcornu, výroba škrobu a škrobových výrobkov – z ryže, kukurice, pšenice, manioku, výroba výrobkov z pufovaných zŕn obilia, z praženého a transformovaného obilia „cornflakes“, predvarené obilniny.
 • Výroba rastlinných a živočíšnych olejov a tukov.
 • Údenárska výroba:
  údenie výrobkov mäsových, hydinových, syrových, rybacích).
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať napr.: Mäsiarstvo (remeselná živnosť), Výroba mliečnych výrobkov (remeselná živnosť), Výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov (remeselná živnosť), Pohostinskú činnosť a výroba hotových jedál určených na priamu spotrebu mimo prevádzkových priestorov (remeselná živnosť)
 • Výroba nápojov:
  plnenie prírodných a minerálnych vôd z prameňov a studní, výroba čajových nápojov, výroba hroznového vína (s obsahom alkoholu do 15 %), výroba jablčného a ovocného vína (s obsahom alkoholu do 15 %), výroba medoviny (s obsahom alkoholu do 15%), výroba minerálnych nápojov ich úprava a stáčanie, výroba nealkoholických nápojov, výroba nedestilovaných kvasených nápojov, výroba vína (s obsahom alkoholu do 15 %).
  Súčasťou živnostenského oprávnenia nie je výroba nealkoholického piva s poukazom na to, že ide o čiastkovú výroba, ktorá je remeselnou živnosťou „Výroba piva a sladu“.
4. Výroba krmív a kŕmnych zmesí
 • Výroba krmív pre hospodárske zvieratá pre mačky, psov, vtáctvo, rybičky a pod.
 • Výroba kŕmnych zmesí:
  výroba a miešanie mliečnych kŕmnych zmesí pre domáce a hospodárske zvieratá.
5. Výroba textílií, textilných výrobkov, odevov a odevných doplnkov
 • Textilná výroba:
  príprava a spriadanie textilných nití a vlákien, výroba priadzí a nití z prírodných vlákien, výroba mykaných vlákien, výroba česaných vlákien, úprava vlákien – pranie, odmasťovanie, mykanie a česanie vlny a bavlny, namotávanie hodvábu, trepanie ľanu, bielenie a farbenie textilných vlákien, priadzí), úprava textilu (bielením, farbením, sušením, parením, zrážaním, sanforizáciou, mercerizáciou, chemickou úpravou, pogumovaním, plisovaním, tlačiarsku úprava textílií – modrotlač, batikovanie.
 • Výroba bytových doplnkov:
  výroba diek, prešívaných prikrývok, sedákov, vankúšov, spacích vakov, závesov, záclon, roliet, posteľných pokrývok, obalov na nábytok.
 • Výroba galantérneho tovaru z textilu:
  výroba stúh, paspuliek, gúm, okrasných lemoviek, šnúrok, strapcov, brmbolcov, výroba ručne tkaných gobelínov, výroba textilných súprav na vyšívanie, výroba tylu, sieťového textilu, závojov, výroba šnúrok do topánok z textilu, výroba práškových pudreniek a rukavíc, výroba textilných hračiek.
 • Výroba kobercov – viazaných, tkaných a všívaných.
 • Výroba krajkových výrobkov:
  pletených a háčkovaných výrobkov).
 • Výroba netkaného textilu.
 • Výroba plste.
 • Výroba podlahových krytín.
 • Výroba povrazov, šnúr, motúzov a sieťovín.
 • Výroba priemyselných textilných výrobkov:
  výroba celtovín, stanov, tovarov na táborenie, lodných plachiet, nafukovacích matracov z textilných materiálov, žalúzií, voľných prikrývok na autá, stroje, nábytok, záchranných viest, textilných častí elektrických prikrývok, vriec, obalov na odevy).
 • Výroba rohoží, podložiek.
 • Výroba technického a pracovného textilu:
  výroba visačiek, vlajok, transparentov, zástav, výroba textilu impregnovaného, poťahovaného, krytého, laminátovaného plastom, výroba metalizovanej priadze, povrazov, výroba kordového textilu na pneumatiky z vysoko pevných umelých priadzí, výroba plynových žiarových pančušiek a dutého textilného vlákna, výroba poťahového textilu, hadíc, pásov a remeňov na prenos a prepravu, tkanín na preosievanie, napínanie, výroba lemoviek do áut, výroba plátna pre umelcov a pauzovacieho plátna, výroba zdravotníckeho materiálu z textilu (obväzy, obvínadlá, ochranné rúška,...), výroba textilných výrobkov pre domácnosť (výroba posteľnej bielizne a kuchynských tkanín (prachovky a utierky), výroba textilu (tkaním, pletením), výroba tkaných plstených podlahovín, výroba výšiviek.
 • Odevná výroba — Výroba vrchného ošatenia, spodnej bielizne, pracovného oblečenia a ostatných odevov a doplnkov vyrobených z tkaného, pleteného, háčkovaného a netkaného textilu:
  výroba golierov, viazaniek, motýlikov, textilných šperkov, výroba klobúkov a čiapok, výroba odevných doplnkov, výroba pančuchového tovaru, výroba pracovných odevov, výroba rukavíc, opaskov, šálov, šatiek, sieťok na vlasy, vreckoviek, výroba scénických kostýmov, krojov, obradných rúch, talárov, výroba spodnej bielizne, výroba špecifických odevov, výroba športových odevov z textilu.
 • Zákazkové krajčírstvo.
6. Spracovanie kože, výroba obuvi, kožených a kožušinových výrobkov
 • Spracovanie kože:
  činenie a apretovanie kože, farbenie, česanie, mazanie, čistenie, žehlenie, ošetrovanie kožušín, odborné práce pri vypracovaní rôznych druhov koží, ich zušľachťovaním na usne fyzikálno-chemickými procesmi a ďalším mechanickým spracovaním, vyčiňovanie koží a kožiek.
 • Výroba obuvi a komponentov obuvi s výnimkou ortopedickej obuvi:
  výroba gamaší, chráničov na holene, vložiek do topánok, zvrškov obuvi a ich časti, podrážok a podpätkov, výroba komponentov obuvi, výroba pracovnej a domácej obuvi, výroba športovej obuvi, výroba vychádzkovej obuvi.
 • Výroba kožených a kožušinových výrobkov:
  výroba kožených odevov, výroba kožených opaskov, aktoviek, kufrov, kabeliek, peňaženiek, remienkov na hodinky, výroba kožušinových odevov, výroba kožušinových výrobkov, výroba reklamných predmetov z kože a kožušiny, výroba šnúrok do topánok z kože a zo zložiek kože, výroba športových potrieb a sedlárskych výrobkov z kože (výroba lôpt, sedlárskych výrobkov, výroba jazdeckých pomôcok, výroba výrobkov z imitácie kože, kožušín a ich substitútov, výroba výrobkov z kože a usní).
7. Opracovanie drevnej hmoty, výroba komponentov z dreva a výroba jednoduchých výrobkov z dreva, korku, slamy
 • Opracovanie drevnej hmoty a výroba komponentov z dreva:
  opracovanie drevnej hmoty štiepaním, lúpaním, pílenie, hobľovanie a impregnovanie dreva, spracovanie drevenej triesky, pilín, drevených a celulóznych materiálov a hmôt, výroba komponentov z dreva – guľatina, panely, laty, brvná, drevitá vlna, drevitá múčka, drevné štiepky, triesky, výroba podlahových krytín na báze dreva (parkety, plávajúce podlahy), výroba preglejok, laminovaných dosiek, drevotrieskových a drevovláknitých dosiek a dosiek z drevených vlákien).
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať stolárstvo (remeselná živnosť).
 • Výroba jednoduchých výrobkov z dreva, korku, slamy, prútia a ich úprava, oprava a údržba:
  výroba jednoduchých drevárskych výrobkov, zostavovanie stolárskych dielcov alebo súčastí z dreva do finálnych produktov, oprava, údržba, renovácia nábytku vrátane čalúnnictva (brúsenie drevených podlahových krytín, čalúnnictvo), výroba čalúneného nábytku (najmä čalúnených sedadiel, kresiel, pohoviek, taburetiek, čalúnenie už zhotoveného nábytku prípadne jeho častí, dverí a interiérov budov, zhotovovanie závesov, drapérií, vrátane ich umiestnenia v interiéroch a ďalšie dekoratérske činnosti), kulisársku výroba, montáž a demontáž kompletných stolárskych výrobkov, osadzovanie a montáž vstavaných políc, skríň, montáž a demontáž nábytku z hotových dielcov, opravu, okovávanie paliet, drevených obalov, sudov a debien, násad na náradie, šindľov, opravu, údržbu a obnovu nábytku, renováciu nábytku fóliovaním, výroba drevených hrablí, vidlí, rebríkov, výroba drevených obalov a paliet, výroba drevených žehliacich dosiek, roliet, klietok, cievok, výroba palivového dreva, výroba podvalov pod koľajnice, výroba rámov na obrazy, zrkadiel, maliarskych paliet, výroba rúčok na dáždniky, držiakov, výroba stolového a kuchynského riadu z dreva, výroba štipcov na bielizeň, gombíkov, výroba záclonových tyčí a krúžkov, výroba drevených vešiakov, zostavovanie stolárskych dielcov alebo súčastí z dreva do finálnych produktov, výroba jednoduchých úžitkových výrobkov z dreva, slamy, šúpolia, prútia, korku, výroba drevených dekoratívnych predmetov, výroba fajčiarskych potrieb z dreva (výroba blokov na výroba fajok, výroba drevených fajok, popolníkov, puzdier na zapaľovače), výroba rezbárskych výrobkov (sošiek a ozdôb, architektonických modelov pre rôzne účely (makety), drevených krabíc na šperky, drevených kvetináčov), výroba školských a kancelárskych potrieb z dreva (výroba drevených tabúľ, rysovacích dosiek, ceruziek, pravítok), výroba športových drevených výrobkov (výroba bránok, športového náradia (palice, veslá, žrde, rakety, hokejky), výroba výrobkov z korku (výroba prírodného a aglomerovaného korku – zátky, tesnenia, ozdobné dosky, pláty, podnosy, pásy), výroba výrobkov zo slamy, šúpolia, prútia, korku (výroba košov, darčekových košíkov, krabíc, prúteného nábytku (stoličiek, kresiel), výroba úpletov z nepradených rastlinných materiálov, výroba košikárskych výrobkov, slamených obalov na fľaše, rohoží, výroba matracov a roštov pre matrace (výroba matracov s pružinami, vyplnených alebo tvarovaných podporným materiálom, výroba nepokrytých matracov z pórovitej (ľahčenej) gumy alebo plastov).
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať stolárstvo (remeselná živnosť).
8. Výroba celulózy, papiera, lepenky a výrobkov z týchto materiálov
 • Výroba celulózy, papiera a lepenky:
  výroba celulózy – z dreva, z celulózových vlákien, z drevnej buničiny; výroba papiera – z drevoviny, zo zberového papiera, výroba rôznych typov papiera, vrátane ručného, novinového, karbónového, pavučinkového na blany, tapetového, fotocitlivého, tlačového, písacieho, na kreslenie, ceninového, obálkového; výroba hygienického a sanitárneho papiera, vrátane odličovacieho, toaletného, uterákového, servítkového; výroba buničitej vaty; výroba papiera – cigaretového, pergamenového, nepremastiteľného, pauzovacieho, samokopírovacieho, filtračného; výroba kartónu, lepenky.
 • Výroba výrobkov z papiera a lepenky:
  výroba domácich potrieb z papiera, vrátane utierok, pohárov, riadov a podnosov, výroba tapiet; výroba hygienických výrobkov z papiera, ako sú vložky a tampóny, detské plienky, hygienické a toaletné výrobky, vatové tampóny, toaletný papier, vreckovky, odličovacie servítky a uteráky; výroba nábytku z papiera a lepenky; výroba obalového materiálu z papiera, vrátane výroby papierových tašiek, kartónových krabíc a debien; výroba školských a kancelárskych potrieb z papiera, vrátane písacieho papiera na konečné použitie, obálok a listových kariet, zošitov, obalov na spisy, registrov, účtovných kníh; výroba bytových doplnkov z papiera a lepenky.
9. Výroba koksu a rafinovaných produktov
 • Výroba koksu a rafinovaných produktov:
  výroba kvapalných pohonných hmôt, výroba produktov koksárenských pecí, výroba koksu a polokoksu z čierneho uhlia, hnedého uhlia, z rašeliny, čiernouhoľný, hnedouhoľný a rašelinový decht a minerálne dechty).
 • Výroba rafinérskych produktov: výroba olejových mastných tukov a mazív, výroba riedidiel, vazelín, parafínovaných voskov.
10. Výroba chemikálií, chemických vlákien, plastov, kaučuku a prípravkov z týchto materiálov
 • Výroba chemických vlákien:
  výroba káblov zo syntetických textilných materiálov, výroba vlákien (syntetické nekonečné, strižové, vlákna s vysokou pevnosťou, syntetické lanká, vlákna z umelých textilných materiálov pre výstuže pneumatík).
 • Výroba farbív a pigmentov:
  oxid zinočnatý, peroxid zinku, oxidy titánu, oxidy a hydroxidy chrómu, mangánu, olova, medi, oxidy a hydroxidy železa, farebné hlinky obsahujúce Fe2O3, oxidy a hydroxidy zirkónu, molybdénu, antimónu, vápnika, berýlia, cínu, volfrámu, ortuti, syntetické organické farbivá, farebné laky a prípravky založené na ich báze, syntetických organických produktov, farbivá a trieslové výťažky rastlinného pôvodu, taníny a ich deriváty, farbiace materiály rastlinného, živočíšneho pôvodu, extrakty na vyčinenie.
 • Výroba farieb, lakov a náterov:
  výroba tlačiarenské farby a tmely, náterové farby a laky, prípravky používané v keramickom a sklárskom priemysle, prípravky na farbenie a úprava kovových výrobkov, špeciálne farby a pigmenty na konečnú úprava kože, rozpúšťadlá pre farby a laky a odstraňovače starých náterov, sklenárske tmely a náterové tmely, perlové esencie, maliarske farby-školské, plagátové, pre umeleckú maľbu.
 • Výroba fotochemického materiálu:
  fotografické dosky a citlivé plochy na röntgenografiu, na ofsetovú reprodukciu, fotografické a filmárske filmy, citlivé vrstvy so striebrom i bez striebra, filmy vo forme mikrofilmov a diskov, filmy na okamžité vyvolanie, chemické prípravky na fotografické účely – zoslabovače, ustaľovače, zosilňovače, vývojky, emulzie pre citlivé vrstvy, fotografický papier, citlivé vrstvy papierové a látkové, diazoheliografické papiere.
 • Výroba kaučuku:
  výroba syntetického kaučuku, butadiénstyrénového, chlórprénového, izoprénového, butadiénového, nitrilového, butylového, etylénpropylénového kaučuku, syntetického latexu, výroba zmesí syntetického kaučuku.
 • Výroba lepidiel:
  kazeínové a albumínové lepidlá, zo škrobovitých látok, gluténové, lepidlá-cementy, lepidlá-tmely, minerálne lepidlá (silikátové) a lepidlá z prírodných látok (arabská guma), výrobaglejov živočíšneho pôvodu – z kostí, koží, rýb.
 • Výroba mydla, pracích prostriedkov a éterických olejov, čistiacich, leštiacich, parfumérskych a toaletných prípravkov:
  výroba čistiacich a leštiacich prípravkov (leštidlá, leštiace pasty na nábytok, dlážky, karosérie áut, kožu, obuv, kovy), výroba éterických olejov (zmesi vonných látok – pomarančové, citrónové, levanduľové a pod., éterické oleje, zmesi éterických olejov, aromatické destilované vody), výroba mydla, pracích prostriedkov (toaletné mydlá – tekuté a tuhé, mydlá na pranie a priemyselné – mydlové vločky, prášky, hoblinky, prostriedky na pranie bielizne, prostriedky na umývanie riadu, dlážok, stien, automobilov, okien, wc, kobercov), výroba parfumérskych a toaletných prípravkov (parfumy, kolínske a toaletné vody, líčidlá na pery a prípravky na líčenie očí, prípravky na manikúru a pedikúru, pleťové mlieka, vody, krémy, oleje, odličovacie prostriedky, krémy na opaľovanie, spreje, šampóny a laky na vlasy, prípravky na trvalú onduláciu, prípravky na narovnávanie vlasov, farby na vlasy, odfarbovače, pomády, kondicionéry, vlasové vody, zubné pasty, prášky a vody, prípravky na ošetrenie umelého chrupu, dezodoranty, prípravky zabraňujúce poteniu (antiperspiranty), prípravky na odstránenie zápachu, na dezodorizáciu miestností, depilačné prípravky, prípravky na holenie, pred holením a po holení, kúpeľové soli.
 • Výroba organických chemikálií:
  výroba cyklických uhľovodíkov, chlórovaných derivátov, sulfo, nitro a nitrózoderivátov uhľovodíkov, technických mastných alkoholov, monokarboxylových technických mastných kyselín, organických zlúčenín s dusíkatou funkčnou skupinou, organických zlúčenín síry, étery, organických peroxidov, epoxidov, acetátov a polyacetátov), výroba bionafty, výroba biopalív.
 • Výroba plastov v primárnej forme:
  výroba polymérov etylénu, styrénu, vinylchloridu, halogénolefínov – pvc, polytetrafluóretylén, fluorované polyméry, polyestery, polykarbonáty, alkydovéa epoxidové živice, polyacetály, polyétery, polyetyléntereftaláty, polypropylén a polyolefíny a polypropylénové kopolyméry, polyvinylacetát, polyvinylové alkoholy a estery, polyakryly a polymetakryly, polymetylmetakrylát, polykaprolaktám, nylon a polyamidy, močovinové, tiomočovinové, melamínové, amínové, fenolické živice a polyuretány, silikóny v primárnych formách, ropné živice, kumarónové, indénové, kumarón-indénové, polyterpénové živice, acetát a dusičnan celulózy, kolódium a celulózové deriváty, prírodné polyméry (kyselina alginová a deriváty), polymérne meniče iónov.
 • Výroba technických plynov:
  výroba anorganických plynov pre použitie v priemysle, oxidov dusíka, oxidu sírového, oxidu arzenitého, kvapalného a stlačeného vzduchu).
  Súčasťou živnostenského oprávnenia nie je výroba uhľovodíkových plynov.
11. Výroba priemyselných hnojív a dusíkatých zlúčenín, pesticídov a agrochemických produktov
 • Výroba pesticídov a agrochemických produktov
 • Výroba priamych alebo komplexných dusíkatých, fosforečných alebo draselných chemických hnojív, agrochemických výrobkov:
  kyselina dusičná a zmes kyseliny sírovej a dusičnej (nitračná zmes), amoniak plynný a vodný roztok amoniaku, oxidy dusíka (s výnimkou medicínskych plynov), chlorid fosforečnan a uhličitan amónny.
12. Výroba výrobkov z gumy a plastov
 • Výroba výrobkov z gumy:
  pneumatík, duší, hadíc, membrán, podlahových krytín, výrobkov z technickej i spotrebnej gumy, latexovej peny, stieračov, vytlačovanie hadičiek a šnúr, pogumovávanie valcov, kolies, bubnov, potrubí, nádob, textílií.
 • Výroba výrobkov z plastov:
  obaly, plastové výrobky pre stavebníctvo, hadice a profily z plastov, výroba plastových okien, dverí, plastový tovar pre domácnosť, plastový nábytok, umelé črevá na výroba údenín, bloky z pružných machových plastov na kreslá, matrace, výroba sanitárneho tovaru z plastov (plastové vane, umývadlá, výlevky, sprchovacie kúty, záchodové misy, záchodové sedadlá, vírivé vane), odevy vyrobené z plastových fólií, výroba plastových hračiek, športových potrieb z plastu.
13. Výroba ostatných nekovových minerálnych výrobkov
 • Výroba skla, výrobkov zo skla a ich úprava:
  brúsenie a povrchová úprava skla (brúsenie, zdobenie, maľovanie, leptanie, rytie, nasadenie obchodnej značky), výroba bižutérie a dekoratívnych predmetov zo skla (gombíky, ružence, figúrky, vianočné ozdoby), výroba dutého skla (obalové sklo – fľaše, demižóny, konzervové sklo, zátky, viečka a uzávery zo skla, nápojové sklo, stolové sklo, sklenené predmety na výzdobu bytov, sklenené vložky do izolačných nádob), výroba plochého skla (sklo liate, valcované, ťahané alebo fúkané, sklo s drôtenou vložkou, sklo farebné, vzorované, katedrálne, zrkadlové sklo, sklo ohýbané, ryté, vŕtané, matované, pieskované, bezpečnostné sklo na okná z tvrdeného, vrstevného skla pre automobily, lietadlá, lode), výroba technického skla (rúrky, tyčinky, prúty a guľôčky zo skla, dlaždice, dosky, obkladačky, tehly, škridle, sklenené vitráže, penové sklo, sklenené banky, žiarovky a trubice (len sklenené obaly) na svietidlá, kužele, obrazovky, sklá do hodín, sklá do optických okuliarov a šošovky opticky neopracované, laboratórne sklo, sklo pre zdravotníctvo a farmaceutické účely, sklenené súčasti svietidiel, svetelných reklám, sklenené gule, tienidlá, súčiastky lustrov, signalizačné sklenené zariadenia, sklo na mozaiky a ozdobné panely, záhradnícke kryty, rybárske plaváky, dvierka práčiek.
 • Keramickú výroba:
  hrnčiarsku výroba (kuchynský riad, dekoratívne predmety – kvetináče), výroba keramických a porcelánových výrobkov pre domácnosť (kuchynský a stolový riad, sošky a ozdobné predmety, toaletné a kúpeľňové doplnky, keramické výrobky na sanitárne účely, izolačné zariadenia z keramiky, keramické výrobky používané v poľnohospodárstve – nádrže, korytá, žľaby, rúry), výroba keramických výrobkov pre stavebníctvo (dlaždice, obklady, krytiny, obkladačky, žiaruvzdorné cementy, omietky, betóny, výdusky, žiaruvzdorné, keramické vlákna, tehly pálené plné, duté, dierované, kvádre, tvarovky pálené, obkladové dosky, hurdisky, krytiny, doplnky strešnej krytiny, dymovody, hrdlové rúry, rúry a tvarovky z pálenej hliny, odtokové žliabky z pálenej hliny, kameninové rúry a tvarovky.
 • Výroba nekovových minerálnych výrobkov a výrobkov z betónu, sadry a cementu:
  výroba nekovových minerálnych výrobkov (cement-portlandský, hlinitovápenatý, rýchlotuhnúci, hydraulické spojivá na výmurovky, vápno-nehasené, hasené a hydraulické, sádra-stavebná, rýchlotuhnúca, jemná štukatérska), výroba výrobkov z betónu, sadry a cementu (stavebné prvky z betónu, obkladačky, dlaždice, tehly, prefabrikované nosníky z betónu, obrubníky, krajníky, betónové stĺpy, rúry, výroba transportného betónu, suché priečky so sadrovým povrchom vrátane pokrytých papierom, výroba malty, výroba omietkových zmesí.
 • Výroba brúsnych výrobkov, asfaltu a výrobkov z asfaltu:
  výroba asfaltu a výrobkov z asfaltu (asfaltové šindle, krytiny a izolačné vodotesné materiály, živičné tmely, riedené asfalty, umelý grafit), výroba brúsnych výrobkov (mlynské a brúsne kamene, kotúče, brúsky z rôznych materiálov, vrátane diamantových, brúsny materiál na podklade papiera, plátna, lepenky, asfaltových a živičných obalových zmesí.
14. Výroba a hutnícke spracovanie kovov, výroba a opracovanie jednoduchých kovových výrobkov
 • Výroba a hutnícke spracovanie kovov:
  • Výroba a hutnícke spracovanie neželezných kovov a výrobkov z nich: (hliníka a výrobkov z hliníka, olova, zinku a cínu a výrobkov z nich, medi a výrobkov z medi, neželezných kovov a výrobkov z nich).
  • Výroba a hutnícke spracovanie železa a ocele (surového železa, oceliarskeho a zlievarenského, výroba základných výrobkov zo železa, výrobky zo železa získané priamou redukciou železnej rudy, tyčí, prútov a dielov valcovaných a ťahaných, liatinových rúr, oceľových rúr, výrobky ťahané za studena – tyče, prúty zo železa, z nelegovanej ocele, uholníky, tvarovky, tyče, prúty a profily z nehrdzavejúcej ocele, z legovanej ocele, ploché výrobky z ocele, zo železa, z nehrdzavejúcej ocele, z legovanej ocele, z kremíkovej elektroocele s orientovanou štruktúrou, z rýchloreznej ocele, nepoťahované, pokovované, poťahované, drôty zo železa, drôty ťahané z ocele povrchovo upravené, leštené, výroba zvonov).
 • Výroba a opracovanie jednoduchých výrobkov z kovu:
  • Výroba jednoduchých výrobkov z kovu (kováčstvo – výroba podkov, výroba záhradného a kozubového náradia), vykonávanie paličských prác, vykonávanie zváracích prác (elektrickým oblúkom, plameňom, bodovým a švovým zváraním, zváranie CO2), výroba brán a prvkov na oplotenie z kovu (ostnatý drôt, drôtené pletivo), výroba brúsneho náradia (píl, kotúčových píl, nožov, nožníc, brúsneho náradia, pilníky), výroba drobných kovových obalov (plechovice, krabice, tuby), výroba drôtených výrobkov (siete, sitá, pružiny (okrem hodinových), rošty, plechové mriežkoviny, splietané lanká), výroba kotevných prípravkov pre stavebné zámočnícke výrobky, výroba kovových kuchynských potrieb a riadu (príbor pre domácnosť, kuchynský riad, nožnice, nože, vrtáky, závitníky), výroba pamätných mincí a medailí, pasiarske práce (výroba mincí, medailí, vyznamenaní, pamätných plakiet, výroba obradných výrobkov – kalichy, kadidlá), výroba sériovo vyrábaných ručných nástrojov (kliešte, skrutkovače, píly, kladivá, vrtáky, závitníky), výroba úžitkových a dekoračných predmetov z kovu (dobové štýlové štíty, kryty, puzdrá pre zbrane, ozdobné grily, súpravy na ohniská, kovové držiaky), zhotovovanie jednoduchých kovových súčiastok (nity, podložky, matice, pružiny, klince), zhotovovanie jednoduchých kovových konštrukcií a výrobkov z kovu (rebríky, mreže, zábradlia, ploty).
  • Opracovanie kovu jednoduchým spôsobom (brúsenie a leštenie jednoduchých nástrojov (ostrenie nástrojov drobnej záhradnej a lesnej mechanizácie, píl, kotúčových píl, nožov, nožníc), mechanickú úprava kovov a plechov (ohýbanie, rezanie, leštenie, strihanie na mieru, rycie a gravírovacie činnosti, pieskovanie, čistenie zlatníckych výrobkov), povrchovú úprava kovových výrobkov (príprava roztokov pre chemickú a elektrochemickú a povrchovú úprava, príprava súčiastok pre povrchovú úprava – ručné a trieskové obrábanie chemickou a elektrochemickou cestou, metalizáciu kovov, poťahovanie kovových predmetov nekovovými materiálmi (plasty), príprava povrchu výrobkov pred vykonávaním rôznych druhov smaltovacích prác, chemické černenie kovov, odmasťovanie), rezanie závitov (dokončovacie práce hotových kovových výrobkov jednoduchým ručným opracovaním, pomocou drobnej ručnej mechanizácie), ručné opracovanie kovových materiálov tradičnými technológiami (kovolejárstvo, kovotepectvo, medailérstvo, rytie do kovov, cínovanie), tepelné spracovanie kovov (kalenie, žíhanie).
  • Výroba kovového nábytku.
 • Galvanizáciu kovov:
  chemická a elektrochemická úprava povrchu súčiastok strojov a strojných zariadení, úžitkových predmetov, hudobných nástrojov a umeleckých predmetov kusovou výrobou, alebo sériovo na linkách odmasťovaním, morením, elektrolytickým leštením, fosfátovaním a pokovovaním (chrómovanie, pomedenie, niklovanie, zinkovanie, cínovanie, striebrenie, pozlacovanie, eloxovanie a podobne), žiarové a plazmové nástreky kovových materiálov).
 • Smaltovanie:
  príprava smaltovacích suspenzií, nanášanie základných povrchových krycích vrstiev na kovové diely, súčiastky a výrobky, najmä technológiou máčania, polievania, striekania alebo nanášanie práškov a nasledovné vypaľovanie skleného alebo keramického povlaku v smaltovacích peciach, vrátane úpravy (prípravy) povrchu a nanášanie vrstiev podľa požiadaviek rôznymi dekoračnými technikami (napr. nanášanie povlakov cez šablóny, lemovaním, tieňovaním, sieťotlačou).
15. Výroba počítačových, elektronických, optických výrobkov a elektrických zariadení a súčiastok
 • Výroba počítačových, elektronických a optických výrobkov:
  • Výroba komunikačných zariadení a spotrebnej elektroniky (elektrónky, trubice, elektronické súčiastky, elektrické kondenzátory, elektrické odpory, tlačené obvody, televízne obrazovky, elektrónky a trubice so žeravou a studenou katódou, diódy a tranzistory, fotosenzitívne polovodičové zariadenia, elektronické integrované obvody a mikrosústavy, časti a súčasti elektrónok a trubíc a elektronických súčiastok, televízne a rozhlasové vysielače, prístroje pre telefónne a telegrafné linky, televízne kamery, elektrické prístroje pre drôtové telefóny a telegrafiu, videotelefóny, zariadenie na káblovú televíziu, televízne a rozhlasové prijímače, CD a DVD prehrávače, hracie automaty, prístroje na záznam alebo reprodukciu zvuku a obrazu, mikrofóny, reproduktory, slúchadlá, elektrické zosilňovače).
  • Výroba počítačov a kancelárskych strojov (písacie stroje, počítacie stroje, elektrické i mechanické, kalkulačky, registračné pokladne, frankovacie stroje, stroje na počítanie bankoviek, fotokopírovacie prístroje, kancelárske zošívacie stroje, počítače a zariadenia na spracovanie dát).
 • Výroba meracích, kontrolných, testovacích, navigačných, optických, fotografických prístrojov a zariadení:
  • Výroba meracích, kontrolných, testovacích a navigačných prístrojov a zariadení (buzoly, kompasy, gyroskopy, výškomery, zememeračské, hydrografické, oceánografické, hydrologické, meteorologické nástroje a prístroje, rádiolokačné, rádionavigačné prístroje a rádiové prístroje pre diaľkové riadenie, presné váhy, kresliace, rysovacie, počítacie, meracie nástroje a prístroje, nástroje na meranie dĺžky, nástroje a prístroje na meranie veľkosti elektrických veličín, nástroje a prístroje pre telekomunikačnú techniku, hydrometre, teplomery, tlakomery, vlhkomery, nástroje a prístroje pre fyzikálne a chemické rozbory, mikroskopy, stroje a prístroje na skúšanie mechanických vlastností materiálov, plynomery, vodomery, otáčkomery, taxametre, rýchlomery a tachometre).
  • Výroba optických a fotografických prístrojov a zariadení (ďalekohľady, optické teleskopy, astronomické prístroje, optické mikroskopy, výrobky s tekutými kryštálmi, lupy, priezory do dvier, objektívy do kamier, projektorov, fotografických prístrojov, kinematografické kamery, premietacie prístroje, fotografické blesky, fotografické zväčšovacie prístroje slnečné, športové, pracovné okuliare, rámy a obruby na okuliare).
  • Výroba nenahraných nosičov záznamov (pásky, kazety, diskety, upravené magnetické nosiče schopné zaznamenávať zvuk, obraz, údaj, magnetické osobné karty).
 • Výroba elektrických zariadení, elektrických súčiastok, elektrických svietidiel, zariadení pre motory, vozidlá a signalizácie:
  • Výroba dielov a príslušenstva pre motorové vozidlá a iné dopravné prostriedky (elektrického zariadenia motorových vozidiel – generátory, alternátory, zapaľovače sviečky, systém elektrických dverí a okien, rozličných častí a príslušenstva motorových vozidiel – brzdy, prevodovky, nápravy, cestné kolesá, tlmiče otrasov, chladiče, tlmiče hluku, výfuky, spojky, volanty, stĺpik riadenia a riadiaca skrinka, častí a príslušenstvo karosérií motorových vozidiel, bezpečnostné pásky, airbagy, dvere, nárazníky, sedadlá do auta, klimatizačné zariadenia do motorových vozidiel).
  • Výroba elektrických svietidiel (elektrické žiarovky alebo výbojky, oblúkovky, halogénové žiarovky s volfrámovým vláknom, prenosné elektrické svietidlá fungujúce na suché články, elektrické svietidlá stolné, kancelárske, nočné, stojanové, svetelné reklamy, svetelné štítky, svetelné ukazovatele, lustre, stropné nástenné svietidlá, elektrické svietidlá na vianočné stromčeky a im podobné svietidlá, svetlomety a bodové reflektory, časti a súčasti svietidiel).
  • Výroba elektrických zariadení pre motory a vozidlá (elektrické zariadenia pre motory a vozidlá, súpravy zapaľovacích káblov a drôtov, zapaľovacie sviečky, magnetické zapaľovače, dynamá s magnetom, zotrvačníky s magnetom, rozdeľovače, zapaľovacie cievky, štartéry, elektrické prístroje osvetľovacie a signalizačné, stierače, rozmrazovače a odhmlievače pre vozidlá, elektrické akustické a vizuálne signalizačné prístroje, permanentné magnety, elektromagnetické spojky, prevody a brzdy, elektromagnetické zdvíhacie hlavy).
  • Výroba mechanickej a elektromechanickej signalizácie (zariadenie na bezpečnú a dopravnú kontrolu pre železnice, električky, tuzemskú vodnú dopravu, cesty, parkovacie zariadenia, letiská).
 • Výroba elektromotorov, rozvádzačov, káblov a batérií:
  • Výroba akumulátorov, galvanických článkov a batérií (články a článkové batérie s oxidom mangánu, ortute, striebra, akumulátory s elektrolytom i bez elektrolytu, olovené akumulátory, nikelkadmiové a feroniklové akumulátory, články na dobíjanie, časti a súčasti elektrických akumulátorov vrátane separátorov).
  • Výroba elektrických rozvodných a ovládacích zariadení (elektrické prístroje na spínanie alebo na ochranu elektrických obvodov, poistky, automatické vypínače obvodov, objímky žiaroviek, zástrčky, zásuvky a príslušenstvo na zapnutie (vypnutie) a prerušenie elektrického obvodu, rozvádzače, rozvodné panely).
  • Výroba elektromotorov (generátory a transformátory, univerzálne motory na striedavý a jednosmerný prúd, elektrické generátorové agregáty a rotačné meniče, odpory (predradníky) pre výbojky alebo výbojkové trubice, statické meniče).
  • Výroba izolovaných drôtov a káblov a ich kompletizáciu (izolované drôty na navíjanie, koaxiálne káble a koaxiálne vodiče, elektrické vodiče, káble z optických vlákien).
 • Výroba strojov a prístrojov pre domácnosť:
  • Výroba elektrických strojov a prístrojov pre domácnosť (chladničky, mrazničky, práčky, sušičky, umývačky riadu, elektrické prikrývky, ventilátory pre domácnosť, vysávače, kuchynské roboty, drviče odpadov, elektrické zubné kefky, elektrické strojčeky na vlasy, holiace strojčeky, sušiče vlasov, žehličky, kanvice na varenie vody, bojlery akumulačné i prietokové, elektrické kotly domáceho ústredného kúrenia, elektrické radiátory, sporáky, varné dosky).
  • Výroba neelektrických strojov a prístrojov pre domácnosť (neelektrické (plynové alebo iné) sporáky, varné dosky, rúry, variče, ohrievače jedla, rošty na drevené uhlie, kotly s kúreniskom, pece na plyn, uhlie, vykurovací olej, plynové radiátory, neelektrické ohrievače vody, bojlery).
16. Vývoj, výroba zabezpečovacích systémov a poplachových systémov
 • Vývoj zabezpečovacích systémov a poplachových systémov.
 • Výroba zabezpečovacích systémov a poplachových systémov.
 • Výroba zariadení umožňujúcich sledovanie pohybu a konania osôb v chránenom objekte, na chránenom mieste alebo v ich okolí.
17. Výroba strojov a zariadení pre všeobecné účely
 • Výroba čerpadiel a kompresorov rôznych druhov.
 • Výroba ventilov a armatúr pre potrubia a iné aplikácie.
 • Výroba chladiacich, ventilačných a filtračných zariadení na úprava vzduchu a kvapalín.
 • Výroba radiátorov, kotlov ústredného kúrenia, pecí a horákov.
 • Výroba špecializovaných strojov pre rôzne hospodárske odvetvia, vrátane poľnohospodárstva, baníctva, a ďalších.
 • Výroba zdvíhacích a manipulačných zariadení pre rôzne aplikácie.
18. Výroba motorových vozidiel, motorov, dopravných prostriedkov, dielov a príslušenstva pre motorové vozidlá a iné dopravné prostriedky
 • Výroba rôznych typov motorových vozidiel vrátane osobných a nákladných automobilov, autobusov, trolejbusov, a iných špeciálnych vozidiel.
 • Výroba motorov pre motorové vozidlá, vrátane motocyklov a zážihových spaľovacích piestových motorov.
 • Výroba bicyklov, nemotorových dopravných prostriedkov a invalidných vozíkov.
 • Výroba motocyklov, mopedov a skútrov.
 • Výroba karosérií pre motorové vozidlá, prívesov a návesov vrátane špeciálnych kontajnerov a obytných prívesov.
 • Výroba dielov a príslušenstva pre bicykle, motorové vozidlá a iné dopravné prostriedky, vrátane brzdových súčiastok, rámov, vidlí, a ďalších komponentov.
 • Stavbu lodí a člnov, vrátane obchodných, osobných, nákladných, a rekreačných plavidiel.
  V rámci tejto živnosti nie je možné vykonávať zámočníctvo ani nástrojárstvo.
19. Výroba hračiek, hier, bižutérie, suvenírov, sviečok, tieniacej techniky, hudobných nástrojov, metiel, kief a maliarskeho náradia
 • Výroba rôznych typov hračiek a hier vrátane bábik, zvieratiek, mechanických hračiek, vláčikov, autíčok, spoločenských hier, hracích kariet a ďalších.
  V rámci tohto živnostenského oprávnenia nie je možné vykonávať výroba zlatníckych výrobkov.
 • Výroba bižutérie a suvenírov z rôznych materiálov, vrátane kovu, skla, dreva, kože, plastu a sušených rastlín. Taktiež patrí sem mechanické skladanie šperkov.
 • Výroba sviečok, vrátane rôznych typov sviečok ako kahance, vonných, gélových, lampových, stearínových, dekoratívnych a sviečok z včelieho vosku a plastu. Patrí sem aj výroba vonných tyčiniek a gélov na výroba sviečok.
 • Výroba tieniacej techniky, vrátane vertikálnych a horizontálnych žalúzií, slnečníkov, textilných záhradných altánkov, markíz a roliet z rôznych materiálov.
 • Výroba hudobných nástrojov, vrátane akordeónov, harmoník, dielov a príslušenstva pre hudobné nástroje, dychových nástrojov, hracích skriniek, organov, pián, píšťal a ďalších hudobných nástrojov.
 • Výroba metiel, kief na topánky a odev, metiel vrátane strojových variant, mopov, štetcov, maliarskych vankúšikov a valčekov.
20. Výroba zdravotníckych pomôcok
 • Výroba rôznych typov zdravotníckych pomôcok, vrátane zdravotníckych a chirurgických prístrojov a zariadení, röntgenových prístrojov, elektrodiagnostických prístrojov, prístrojov pracujúcich na základe magnetickej rezonancie, nástrojov a prístrojov používaných v zubnom lekárstve, sterilizačných prístrojov pre lekárske, chirurgické a laboratórne účely, oftalmologických nástrojov a prístrojov, terapeutických prístrojov a zariadení, prístrojov pre nedoslýchavých, kardiostimulátorov a veterinárnych nástrojov a prístrojov.
  V rámci tohto živnostenského oprávnenia nie je možné vykonávať výroba a opravu ortopedickej obuvi, výroba a opravu protetických výrobkov ani zubnú techniku.
21. Diagnostika kanalizačných potrubí a čistenie kanalizačných systémov
 • Diagnostika kanalizačných potrubí.
 • Čistenie kanalizačných a dažďových vpustí.
 • Odstraňovanie mechanických nečistôt z kanalizačných systémov.
22. Podnikanie v oblasti nakladania s iným ako nebezpečným odpadom
 • Prepravu fekálnych odpadov fekálnymi vozidlami.
 • Prepravu iných ako nebezpečných odpadov.
 • Skládkovanie iných ako nebezpečných odpadov.
 • Starostlivosť o miesto zneškodňovania iných ako nebezpečných odpadov.
 • Veterinárnu asanáciu.
 • Zber (výkup) iných ako nebezpečných odpadov.
 • Zber, zvoz, spracúvanie, odstraňovanie uhynutých zvierat.
 • Zhodnocovanie, úprava iných ako nebezpečných odpadov.
 • Zhromažďovanie, triedenie alebo zmiešavanie iných ako nebezpečných odpadov na účel ich prepravy.
 • Zneškodňovanie iných ako nebezpečných odpadov.
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať: Podnikanie v oblasti nakladania s nebezpečným odpadom (viazaná živnosť).
23. Uskutočňovanie stavieb a ich zmien
 • Uskutočňovanie inžinierskych stavieb a ich zmien.
 • Uskutočňovanie jednoduchých stavieb, drobných stavieb a ich zmien.
 • Uskutočňovanie pozemných stavieb a ich zmien.
 • V rámci živnostenského oprávnenia je možné vykonávať také prípravné práce pre uskutočňovanie stavieb a dokončovacie stavebné práce pri realizácii exteriéru a interiéru. Živnostenské oprávnenie zahrnuje výlučne dodávku stavieb, na ktoré bolo vydané stavebné povolenie, a ne jednotlivé remeselné živnosti. Verejnoprávni ochranu (kvalitu) stavby garantuje odborne spôsobila osoba-stavbyvedúci.
 • Výkon činnosti vedenia uskutočňovania stavieb na individuálnu rekreáciu, prízemných stavieb a stavieb zariadenia staveniska, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 300 m2 a výšku 15 m, drobných stavieb a ich zmien (viazaná živnosť).
24. Prípravné práce k realizácii stavby
 • Prípravné práce k realizácii stavby:
  armovacie práce, demolačné práce (odstránenie pôvodných stavieb a ich častí bez použitia trhavín), demontáž rozvodov a armatúr, demontáž strešnej krytiny, montáž a demontáž lešenia a pracovných plošín, montáž a demontáž nafukovacích hál, montáž a osadenie dočasných sociálnych zariadení, prieskumné vrty a vrtné práce pre stavebné účely (slúžiace k získaniu údajov pre dokumentáciu stavieb), príprava debnenia pre základy, úprava terénu pre stavby a v okolí stavby, odobratie ornice s uložením na určené skládky, vybudovanie dočasných komunikácií a skládok materiálu na stavenisku, oplotenie staveniska, vykonávanie odvodnenia staveniska, výkopové a zemné práce, zhotovovanie atypických zabezpečovacích konštrukcií na stavbe pre zaistenie bezpečnosti práce, zhotovovanie podporných konštrukcií stropov a ostatných stavebných prvkov pri monolitických skeletoch.
  V rámci živnostenského oprávnenia nie je možné vykonávať pri tejto skupine voľných živností – viazanú živnosť „Odstraňovanie azbestu alebo materiálov obsahujúcich azbest zo stavieb pri búracích prácach, údržbárskych prácach, opravách a iných činnostiach“: Odstraňovanie azbestových materiálov (v interiéroch alebo exteriéroch alebo v bytových jadrách, odstraňovanie azbestových materiálov v interiéroch (napr.: odstraňovanie a opravy odpadových a kanalizačných rúr v bytových jadrách v budovách na bývanie); Odstraňovanie azbestových materiálov v exteriéroch (napr.: odstraňovanie striech). Uvedená činnosť sa vykonáva v spojení a v súlade so zákonom o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.
 • Vŕtanie studní s dĺžkou do 30 m (vŕtanie a kopanie studní).
25. Dokončovacie stavebné práce pri realizácii exteriérov a interiérov
 • Dokončovacie stavebné práce pri realizácii exteriérov a interiérov:
  betonárske práce, brúsenie drevených podlahových krytín, čistenie krytín, čistenie odkvapov, vymazávanie strešných korýtok, kladenie dlážkových krytín suchou cestou, kladenie potrubí, optických káblov, hadíc a spojok, kladenie zámkovej dlažby, maliarske, natieračské, sklenárske a tapetovacie práce, montáž bezpečnostných dverí s menej ako 3-bodovým uzamykacím mechanizmom, montáž kozubových a komínových systémov z hotových komponentov, montáž ľahko prestaviteľných priečok a závesných podhľadov, montáž markíz, roliet, žalúzií, protislnečných fólií, montáž mechanických častí solárnych zariadení (bez zásahu do elektrických častí a do regulácie zariadení), montáž okenného a dverového tesnenia, montáž pomerových rozdeľovačov nákladov vykurovania, montáž sadrokartónových dosiek, obkladanie stien z hotových umelohmotných a drevených profilov, vrátane obkladov z prírodného alebo umelého kameňa – suchým spôsobom, osádzanie odkvapov a lapačov snehu z hotových komponentov, osadzovanie mechanických častí vzduchotechnických a klimatizačných zariadení bez zásahu do elektrických častí, služby stavebnými mechanizmami, pracovnými strojmi a zariadeniami, úprava a príprava povrchov podláh pred kladením podlahových krytín, vykonávanie protikoróznych nástrekov, vykonávanie tenkostenných omietok stierkovaním, výmenu a osadzovanie okien, osadzovanie parapetov do pôvodných rozmerov, vysekávanie drážok pre inštalačné rozvody.
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať jednotlivé remeselné živnosti.
26. Údržba motorových vozidiel bez zásahu do motorickej časti vozidla
 • Antikorózna úprava vozidiel, umývanie a konzervovanie vozidiel, aplikácie antikoróznych a leštiacich prostriedkov pre ochranu karosérie, aplikácie antikoróznych prostriedkov pre ochranu dutín vozidiel, podvozkov, nárazníkov, ložných plôch, lakovanie karosérie (bez opravy karosérie) striekaním, montáž autopríslušenstva, montáž ťažných zariadení, odstraňovanie starých náterov mechanicky, príprava podkladu odmastením, opravu a výmenu pneumatík (pneuservis), protektorovanie pneumatík, vyváženie kolies, použitie dizajnérskeho lakovania a písmomaliarstva, výmenu a opravu čelných skiel, okien vozidiel, lepenie bezpečnostných fólií a autofólií, výmenu tesniacich prvkov karosérie a opravy vnútorného vybavenia karosérie vozidiel.
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať: Diagnostiku a opravy cestných motorových vozidiel, opravy karosérií (remeselné živnosti). Montáž naplňujúcu znaky regulovanej živnosti alebo činnosť, na ktorú sa vyžaduje povolenie podľa osobitného predpisu.
27. Sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, služieb a výroby
 • Sprostredkovateľskú činnosť v oblasti obchodu:
  s detskými kočíkmi, hračkami a hrami, s domácimi zvieratami a krmivami pre zvieratá, s drogériovým tovarom, kozmetickými a toaletnými výrobkami, s elektrickými a elektronickými zariadeniami, s hodinami a šperkami, s hudobnými nástrojmi a hudobninami, s chemickými výrobkami, s kvetmi, rastlinami, semenami, hnojivami, s motorovými vozidlami, s nábytkom a bytovými doplnkami, s obuvou a koženou galantériou, s odevmi, textilom a bytovým textilom, s optickými prístrojmi (ďalekohľady, mikroskopy), s palivami pre domácnosť, s papierenskými výrobkami, knihami, tlačovinami, školskými a kancelárskymi potrebami, s pevnými, kvapalnými a plynnými palivami, s pohonnými látkami, s potravinami, nápojmi a tabakovými výrobkami, s použitým tovarom, s výrobkami z dreva, so spomienkovými a darčekovými predmetmi, so starožitnosťami, so stavebnými hmotami, stavebnými výrobkami a sanitárnou technikou, so strojmi, priemyselnými zariadeniami, dopravnými prostriedkami, so špecializovanou technikou, so športovými potrebami a potrebami pre voľný čas, so železiarskym tovarom, sklom, porcelánom a domácimi potrebami.
  Sprostredkovateľskú činnosť v oblasti obchodu nie je možné vykonávať v komodite, na ktorú sa vyžaduje povolenie podľa osobitného predpisu, napr. sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu s vojenským materiálom – vyžaduje sa povolenie podľa zákona o obchodovaní s vojenským materiálom.
 • Sprostredkovateľskú činnosť v oblasti služieb:
  v oblasti automatizovaného spracovania dát, v oblasti cestnej dopravy, v oblasti predaja cestovných lístkov, v oblasti predaja leteckých prepravných služieb, v oblasti reklamy, v oblasti služieb spojených so správou a prevádzkou nehnuteľností, v oblasti verejných kultúrnych podujatí, v oblasti výskumu, vývoja prírodných, technických a spoločenských vied.
  V rámci sprostredkovateľskej činnosti v oblasti služieb nie je možné vykonávať v súbehu voľné živnosti v prípadoch, ak podľa osobitých predpisov spĺňajú znaky regulovanej živnosti, napr.: prevádzkovanie cestovnej kancelárie, prevádzkovanie cestovnej agentúry, sprostredkovanie predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľností, zasielateľstvo. Na základe živnostenského oprávnenia na vykonávanie sprostredkovateľskej činnosti nie je možné vykonávať finančné sprostredkovanie a v jeho rámci ani sprostredkovanie dôchodkového sporenia, ani sprostredkovanie stavebného sporenia, ani sprostredkovateľskú činnosť na kapitálovom trhu, ani činnosť sprostredkovateľov na riešenie kolektívnych sporov.
 • Sprostredkovateľskú činnosť v oblasti výroby:
  v oblasti čalúnnickej výroby, v oblasti drevárskej výroby, v oblasti elektrotechnickej výroby, v oblasti chemickej výroby, v oblasti polygrafickej výroby, v oblasti potravinárskej výroby, v oblasti spracovania koží a kožušín, v oblasti stavebnej výroby, v oblasti strojárenskej výroby, v oblasti výroby ťažkého strojárstva, v oblasti textilnej výroby, v oblasti výroby gumárenských a plastových výrobkov, v oblasti výroby obuvi, v oblasti výroby odevov, v oblasti výroby skla, porcelánu a keramických výrobkov.
28. Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)
 • Maloobchod a veľkoobchod:
  s detskými kočíkmi, hračkami a hrami, s domácimi zvieratami a krmivami pre zvieratá, s elektrickými a elektronickými zariadeniami (s počítačmi, periférnymi jednotkami, s telekomunikačnými prístrojmi, s audio-video prístrojmi, s elektrickými a elektronickými spotrebičmi pre domácnosť, s osvetľovacími zariadeniami, s elektroinštalačným materiálom), s hodinami a šperkami (so zlatníckymi výrobkami, šperkami a drahými kameňmi, s hodinkami, hodinami a inými klenotmi), s hudobnými nástrojmi a hudobninami, s kvetmi, rastlinami, semenami, výživovými (pevnými a tekutými) prípravkami, s chemickými výrobkami (ktoré nezahŕňajú prípravky na ochranu rastlín alebo iných prípravkov registrovaných alebo povolených UKSUP).
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať predaj prípravkov na ochranu rastlín alebo iných prípravkov (viazaná živnosť).
 • Maloobchod a veľkoobchod:
  s motorovými vozidlami (vrátane s ojazdenými motorovými vozidlami, s náhradnými dielmi pre motorové vozidlá, s auto-doplnkami, s motocyklami a náhradnými dielmi pre motocykle), s nábytkom, bytovými doplnkami, záhradným nábytkom, prúteným tovarom, s obuvou a koženou galantériou, s odevmi, textilom a bytovým textilom (s odevmi, s koženými a kožušinovými odevmi, s galantérnym tovarom, s kobercami a podlahovými krytinami, s textíliami a bytovým textilom (záclony, závesy), s optickými prístrojmi (ďalekohľady, mikroskopy), s palivami pre domácnosť, s papierenskými výrobkami, knihami, tlačovinami, školskými a kancelárskymi potrebami (s tlačou, časopismi, novinami, s knihami, so zvukovými a audiovizuálnymi záznamami, s nenahratými nosičmi záznamov, s kancelárskymi potrebami, so školskými potrebami, s tapetami, so špeciálnym papierom, s papierovými hygienickými výrobkami), s pevnými, kvapalnými a plynnými palivami, s olejmi a mazivom.
  Súčasťou živnostenského oprávnenia nie je maloobchod alebo veľkoobchod s uhľovodíkovými plynmi.
 • Maloobchod a veľkoobchod:
  s potravinami, nápojmi a tabakovými výrobkami (s ovocím a zeleninou, s mäsom a mäsovými výrobkami, s rybami a výrobkami z rýb, s pekárenskými výrobkami, s cukrárenskými výrobkami, s nápojmi (alkoholické, nealkoholické), s tabakovými výrobkami, s mliečnymi výrobkami, s dietetickými výrobkami a potravinovými doplnkami pre zdravú výživu), s použitým tovarom, s výrobkami z dreva, so spomienkovými a darčekovými predmetmi, so starožitnosťami, so stavebnými hmotami, stavebnými výrobkami a sanitárnou technikou so stavebným materiálom, s nátermi, lakmi, s tabuľovým sklom, so sanitárnym zariadením, so špecializovanou technikou (s obrábacími strojmi, so stavebnými strojmi, so strojmi pre textilný priemysel, so šijacími a pletacími strojmi, s kancelárskymi strojmi a zariadeniami, so strojmi, zariadeniami a dopravnými prostriedkami pre jednotlivé priemyselné odvetvia, s poľnohospodárskymi strojmi, príslušenstvom a nástrojmi vrátane traktorov), so športovými potrebami a potrebami pre voľný čas (s bicyklami a náhradnými dielmi, s cyklistickým výstrojom, so športovým výstrojom, s horolezeckým výstrojom, so športovými odevmi a textilom, so športovou obuvou), so zabezpečovacím systémom alebo poplachovým systémom a zariadeniami umožňujúcimi sledovanie pohybu a konania osoby v chránenom objekte, na chránenom mieste alebo v ich okolí, so železiarskym tovarom, sklom, porcelánom a domácimi potrebami.
  V rozsahu tejto živnosti (maloobchod/veľkoobchod) nie je možný nákup a predaj vojenského materiálu (ide o činnosť vykonávanú podľa zákona o obchodovaní s vojenským materiálom).
29. Záložne
30. Nákup, predaj alebo preprava zbraní a streliva
 • Na samotné prevádzkovanie živnosti (odo dňa začatia podnikania) sa vyžaduje zbrojná licencia skupiny C, ktorú vydáva policajný útvar SR.
31. Vypožičiavanie, prenájom a úschova zbraní a streliva
 • Na samotné prevádzkovanie živnosti (odo dňa začatia podnikania) sa vyžaduje zbrojná licencia skupiny D, ktorú vydáva policajný útvar SR.
32. Nákladná cestná doprava vykonávaná vozidlami s celkovou hmotnosťou do 3,5 t vrátane prípojného vozidla
 • V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať medzinárodnú nákladnú cestnú dopravu. Prevádzkovateľ cestnej dopravy vykonávajúci medzinárodnú dopravu motorovými vozidlami alebo jazdnými súpravami, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 2,5 tony a nepresahuje 3,5 tony je povinný mať udelené povolenie prevádzkovateľa cestnej dopravy a byť držiteľom licencie Spoločenstva (§ 55a ods.3 zákona o cestnej doprave v platnom znení).
33. Prevádzka malých plavidiel
34. Skladové, pomocné a prepravné služby v doprave
 • Skladovanie a pomocné činnosti v doprave:
  baliace činnosti, manipulácia stovarom, osadzovanie a údržba dopravného značenia a inštalovanie dopravných značiek, realizáciu a obnovu vodorovného dopravného značenia (komunikácií, parkovísk, skladových a výrobných hál), montáž, servis, demontáž (trvalého, dočasného) zvislého dopravného značenia, poskytovanie organizačno-technických a informačných služieb v doprave, predaj leteckých prepravných služieb.
 • Prevádzkovanie verejného skladu.
  Ide o poľnohospodárske komodity, na ktoré možno vydať skladiskový záložný list, t. j. na zrno, obilniny, vrátane kukurice, olejnaté semená, semená strukovín, cukor a zemiaky jedlé neskoré (STN 642211).
 • Skladovanie a uskladňovanie.
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať zasielateľstvo (viazaná živnosť).
 • Vykonávanie odťahovej služby.
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať činnosť napĺňajúcu znaky prepravy vecí za podmienok ustanovených v zákone o cestnej doprave (naloženie predmetu služby na ložnú plochu nákladného vozidla).
 • Sťahovacie služby.
  V rámci živnostenského oprávnenia je možné vykonávať: prenášanie bremien v rámci budovy, prenášanie bremien z vozidla do budovy a naopak, naloženie bremien do vozidla, prevoz z nakládky na vykládku, vyloženie bremien z vozidla, manipuláciu s bremenom z nákladného priestoru vozidla až na miesto určenia v budove.
 • Kuriérske služby.
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať univerzálnu poštovú službu a triedenie poštových zásielok v distribučnom stredisku sa vykonáva na základe poštovej licencie v zmysle zákona o poštových službách.
 • Poskytovanie prepravných služieb nemotorovými vozidlami:
  prevádzkovanie lyžiarskych vlekov, prepravu osôb nemotorovými vozidlami (rikšami, záprahovými vozidlami).
35. Ubytovacie služby s poskytovaním prípravy a predaja jedál, nápojov a polotovarov ubytovaným hosťom v ubytovacích zariadeniach s kapacitou do 10 lôžok
36. Ubytovacie služby bez poskytovania pohostinských činností
 • Ubytovacie služby v zariadeniach bez prevádzkovania pohostinských činností.
 • Ubytovanie v súkromí.
 • Ubytovanie vo vysokoškolských internátoch a domovoch mládeže.
37. Poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu, prevádzkovanie výdajne stravy
 • Poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu:
  pečenie mrazených pekárenských polotovarov (fornetti), predaj cukrárenských výrobkov na priamu konzumáciu, predaj na priamu konzumáciu po domácky vyrobeného vína a s ním spojený predaj sezónnych jedál na priamu konzumáciu, ak sa nevykonáva viac ako 4 mesiace v roku, príprava a predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov, príprava a predaj na priamu konzumáciu tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh, príprava a predaj na priamu konzumáciu zmrzliny, ak sa na jej príprava použijú priemyselne vyrábané koncentráty a mrazené krémy.
  Živnostenské oprávnenie nezahŕňa možnosť vykonávania pohostinskej činnosti podľa § 38 ods.1 živnostenského zákona (príprava a predaj jedál a nápojov, ak sa podávajú na priamu konzumáciu), výroba mliečnej zmrzliny (remeselná živnosť) a výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov (remeselná živnosť).
 • Prevádzkovanie výdajne stravy.
  Činnosť súvisí s dovozom vyrobených jedál v prepravných gastronádobách a termoportoch z iných prevádzok. V rozsahu živnostenského oprávnenia nie je možné vykonávať remeselnú živnosť: „Pohostinská činnosť a výroba hotových jedál určených na priamu spotrebu mimo prevádzkových priestorov“.
 • Poskytovanie obslužných služieb pri kultúrnych a iných spoločenských podujatiach. Činnosť súvisí s organizačným zabezpečením spoločenských podujatí (cateringové služby).
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať: Pohostinskú činnosť a výroba hotových jedál určených na priamu spotrebu mimo prevádzkových priestorov (remeselná živnosť).
38. Vydavateľská činnosť, polygrafická výroba a knihárske práce
 • Polygrafická výroba, sadzba a konečná úprava tlačovín, písmomaliarstvo :
  dokončovacie práce pri výrobe kníh – spracovanie papiera, ryhovanie, ozdobovanie, zlátenie, vyrezávanie otvorov, zarezávanie, gravírovanie, kníhtlač, hĺbkotlač, ofsetová tlač, litografia, kamenotlač, sieťotlač, gumotlač, chemigrafia, stereotypia, galvanoplastika, konečnú úprava kníh – skladanie, zostavovanie, šitie, lepenie, písmomaliarstvo, sadzbu a zhotovovanie tlačiarenských predlôh, spracovanie textových a obrázkových predlôh – vizitiek prostredníctvom výpočtovej techniky, tvrdú väzbu, hrebeňovú väzbu, typografickú sadzbu, sadzbovanie na fotosadzbovacom stroji, vkladanie dát, optické rozpoznávanie znakov, usporiadanie sadzby na tlač, tvorbu dokumentu, počítačové spracovanie, úprava rukopisu po technologickej stránke, viazanie a konečná väzba.
 • Vydavateľská činnosť:
  vydávanie kníh, máp, zborníkov, vydávanie manuálov pracovných činností, vydávanie novín a časopisov – periodických a neperiodických publikácií, nakladanie s výsledkami duševnej tvorivej činnosti so súhlasom autora.
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať činnosti, na ktoré sa vzťahuje autorský zákon.
39. Služby súvisiace s produkciou filmov, videozáznamov a zvukových nahrávok
 • Rozmnožovanie nahraných nosičov záznamu zvuku a obrazu so súhlasom autora.
 • Služby súvisiace s produkciou filmov alebo videozáznamov:
  distribúcia filmov a videozáznamov, producentská činnosť v oblasti videotvorby, televíznej tvorby, filmovej tvorby, spracovanie záznamov zvuku a obrazu, technické služby súvisiace s produkciou filmov alebo videozáznamov – zvuk, strih, dabing, titulkovanie, špeciálne efekty, kolorovanie, prepis amatérskych filmových materiálov na videokazetu – prevod z jedného do iného formátu, videonahrávky udalostí, ako svadby, stretnutia (rutinné, reportážne zachytenie rôznych rodinných udalostí), vydávanie hudobnín.
 • V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať činnosti napĺňajúce znaky audiovizuálnych diel podľa autorského zákona.
40. Počítačové služby a služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov
 • Počítačové služby:
  hardvérové poradenstvo, poradenstvo v oblasti informačných systémov týkajúce sa technického vybavenia, montáž, opravu a údržbu počítačových, dátových a komunikačných sietí, návrh a optimalizáciu informačných technológií, poradenstvo v oblasti bezpečnosti informačných systémov (antivír, zálohovanie, prístup), poradenstvo v oblasti ochrany osobných údajov; poskytovanie dátových služieb – internetová čitáreň, poskytovanie informácií prostredníctvom internetu a z verejne prístupných zdrojov, služby pri údržbe systémov softvéru (sem patrí napr. aj: poskytovanie pomoci s cieľom udržať softvér v optimálnom funkčnom stave, poskytovanie odborných služieb súvisiacich s počítačom – obnova systému po havárii), služby riadenia a vedenia zariadení na spracovanie údajov, služby webového servera (sem patrí napr. aj: poskytovanie priestoru na prezentáciu vlastných stránok klientom), softvérové poradenstvo a dodávka softvéru (sem patrí napr. aj: poradenstvo v oblasti informačných systémov týkajúce sa programového vybavenia, poskytovanie softwéru – predaj hotových programov na základe zmluvy s autorom), spracovanie grafických návrhov webových stránok a ich aktualizácia, údržbu a opravu mechanických častí počítačov.
 • Služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov:
  animácia a vizualizácia pomocou výpočtovej techniky, služby súvisiace s databázami, on-line publikovanie – sem patrí napr. aj: poskytovanie dát v určitom slede alebo postupnosti vyhľadávaním alebo sprístupnením on-line dostupné každému alebo pre obmedzený počet užívateľov, publikovanie zoznamov a adresárov on-line, spracovanie údajov (spracovanie údajov dodaných zákazníkom, vypracovanie tabuliek, výpočtov a pod. bez navrhovania špecifického programu, služby súvisiace so zaznamenávaním vstupných údajov – sem patrí napr. aj: práce spojené so zaznamenávaním údajov dodaných zákazníkom na pásku, disketu alebo iné médium alebo priamo do systému na spracovanie.
41. Služby v oblasti administratívnej správy a služby organizačnohospodárskej povahy
 • Administratívne práce — v oblasti colnej deklarácie, kancelárske a sekretárske služby, korektúry textov, kopírovacie a rozmnožovacie služby, poskytovanie certifikačných služieb v oblasti elektronického podpisu.
 • Správa trhoviska, tržnice, príležitostného trhu.
42. Správa registratúrnych záznamov bez trvalej dokumentárnej hodnoty
43. Verejné obstarávanie
 • Verejné obstarávanie:
  činnosti uskutočňované v mene a za verejného obstarávateľa, za obstarávateľa a za osobu podľa zákona o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov – ide o súbor pravidiel a postupov, ktorými sa zadávajú zákazky na dodanie tovaru, zákazky na uskutočnenie stavebných prác, zákazky na poskytnutie služieb a súťažných návrhov.
44. Vedenie účtovníctva
 • Vedenie účtovníctva:
  činnosti v oblasti účtovníctva a účtovnej evidencie ako je navrhovanie účtovných systémov, vypracovanie finančných výkazov a vedenie účtovných kníh, vypracovanie daňových priznaní fyzických osôb a právnických osôb bez poskytovania daňového poradenstva.
45. Finančný lízing
 • Peňažné zdroje na vykonávanie finančného lízingu nesmú byť získané a poskytované v rozpore so zákazom prijímania peňažných vkladov a zákaze poskytovania úverov a pôžičiek z peňažných zdrojov získaných na základe verejnej výzvy alebo verejnej ponuky majetkových hodnôt podľa § 3 ods. 1 a 2 a § 5 písm. k) zákona o bankách a § 126 ods. 5 zákona o cenných papieroch. Živnostenské oprávnenie nezahŕňa poskytovanie finančného lízingu fyzickým osobám v postavení spotrebiteľa v právnom rámci zákona o spotrebiteľských úveroch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
46. Faktoring a forfaiting
 • Faktoring a forfaiting:
  činnosť spočíva vo financovaní krátkodobých a dlhodobých pohľadávok nadobudnutých podnikateľskými subjektmi (v postavení dodávateľov) v rámci obchodných vzťahov buď na základe faktúr alebo v budúcnosti splatných pohľadávok. Podstata tejto činnosti spočíva v odkupovaní pohľadávok (faktúr, zmeniek) od dodávateľov a v uhrádzaní dohodnutej časti ich nominálnej hodnoty, navonok sa prezentujúc ako úverový obchod. Správa odkúpených pohľadávok spoločnosťou zahŕňa aj inkasnú činnosť, ktorá má význam servisnej (nadväznej) činnosti v rozsahu dohodnutého komfortu poskytovaných služieb.
 • V rozsahu tejto živnosti nie je vykonávanie núteného výkonu súdnych a iných rozhodnutí.
47. Poskytovanie záruk na zabezpečenie colného dlhu
48. Poskytovanie úverov alebo pôžičiek z peňažných zdrojov získaných výlučne bez verejnej výzvy a bez verejnej ponuky majetkových hodnôt
 • Peňažné zdroje na poskytovanie takýchto úverov a pôžičiek nesmú byť získané a poskytované v rozpore so zákazom prijímania peňažných vkladov a zákaze poskytovania úverov a pôžičiek z peňažných zdrojov získaných na základe verejnej výzvy alebo verejnej ponuky majetkových hodnôt podľa § 3 ods. 1 a 2 a § 5 písm. k) zákona o bankách a § 126 ods. 5 zákona o cenných papieroch. Živnostenské oprávnenie nezahŕňa poskytovanie úverov a pôžičiek podľa osobitných predpisov, osobitne spotrebiteľských úverov – poskytovaných veriteľmi a úverov a pôžičiek, ktoré nie sú spotrebiteľským úverom – poskytovaných inými veriteľmi fyzickým osobám v postavení spotrebiteľa v právnom rámci zákona o spotrebiteľských úveroch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
49. Sprostredkovanie poskytovania úverov alebo pôžičiek z peňažných zdrojov získaných výlučne bez verejnej výzvy a bez verejnej ponuky majetkových hodnôt
 • Poznámka: Peňažné zdroje, ktorých sa týka sprostredkovanie poskytovania takýchto úverov a pôžičiek nesmú byť získané a poskytované v rozpore so zákazom prijímania peňažných vkladov a zákazom poskytovania úverov a pôžičiek z peňažných zdrojov získaných na základe verejnej výzvy alebo verejnej ponuky majetkových hodnôt podľa § 3 ods. 1 a 2 a § 5 písm. k) zákona o bankách a § 126 ods. 5 zákona o cenných papieroch. Sprostredkovanie poskytovania úverov a pôžičiek medzi klientmi a splácanie splátok takýchto úverov a pôžičiek klientmi sa nesmie uskutočňovať prostredníctvom bankového účtu sprostredkovateľa, ale iba priamo medzi účtami klientov sprostredkovateľa. Živnostenské oprávnenie nezahŕňa poskytovanie úverov a pôžičiek podľa osobitných predpisov, osobitne spotrebiteľských úverov – poskytovaných veriteľmi a úverov a pôžičiek, ktoré nie sú spotrebiteľským úverom – poskytovaných inými veriteľmi fyzickým osobám v postavení spotrebiteľa v právnom rámci zákona o spotrebiteľských úveroch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
50. Prenájom nehnuteľností spojený s poskytovaním iných než základných služieb spojených s prenájmom
 • Prenájom bytových a nebytových priestorov, ak sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom. Prenájom garáží a odstavných plôch pre motorové vozidlá, ak sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom, alebo ak garáže, prípadne odstavné plochy slúžia na umiestnenie najmenej piatich vozidiel.
 • Poznámka:
  1. Základnými službami treba rozumieť taký okruh služieb, ktoré zabezpečujú (podmieňujú) možnosť ich riadneho užívania nájomcom. Za takéto služby v praxi možno považovať napr.: dodávku tepla a teplej úžitkovej vody, elektrickej energie, plynu, odvoz tuhého komunálneho odpadu, odvod odpadovej vody alebo odvoz splaškov, kominárske služby, upratovanie spoločných priestorov a pod.
  2. Rozsah živnostenského oprávnenia nezahŕňa súčasne osobitný prenájom vnútorného vybavenia ani vykonávanie iných ako základných služieb, napr. upratovacie práce.
51. Správa a údržba bytového a nebytového fondu v rozsahu voľných živností
 • Údržba bytového a nebytového fondu v rozsahu voľných živností.
  Rozsah údržby bytového a nebytového fondu sa môže doplniť o jednotlivé neregulované (voľné) živnosti, napr.: v rozsahu maliarskych prác, sklenárskych prác, upratovacích prác a pod., v prípade, ak správca mieni vykonávať iba niektoré čiastkové voľné živnosti. V rozsahu tejto živnosti nie je poskytovanie služieb remeselného (opravárenského a údržbárskeho) charakteru, ktoré sú uvedené v prílohe č. 1 a 2 živnostenského zákona.
 • Správa bytového a nebytového fondu v rozsahu voľných živností.
  Obsahom sa podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov rozumie obstarávanie služieb spojených so správou bytového alebo nebytového fondu, ktorými sa zabezpečuje
  a) prevádzka, údržba, oprava a udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, priľahlého pozemku
  a príslušenstva,
  b) služba spojená s užívaním bytu alebo nebytového priestoru
  c) vedenie účtu domu v banke,
  d) vymáhanie škody, nedoplatkov vo fonde prevádzky, údržby a opráv a iných nedoplatkov,
  e) iné činnosti, ktoré bezprostredne súvisia s užívaním domu ako celku jednotlivými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome.
52. Činnosť podnikateľských, organizačných a ekonomických poradcov
 • Činnosť podnikateľských, organizačných a ekonomických poradcov — konzultačné, poradenské, tréningové a koučovacie služby v oblasti rozvoja ľudských zdrojov, marketingové poradenstvo, mediálne poradenstvo, poradenskú činnosť a vypracovanie bezpečnostných projektov na ochranu osobných údajov, poradenskú činnosť pri spracovaní projektov na čerpanie finančných zdrojov z EÚ pre štrukturálne fondy a kohézny fond, poradenskú činnosť v oblasti personálneho manažmentu, poradenskú činnosť v oblasti rozvoja osobnosti, vizáže a farieb, poradenskú činnosť v oblasti zdravého životného štýlu a zdravej výživy, poradenstvo a certifikáciu kvality služieb a osôb, poradenstvo a certifikáciu systémov manažérstva kvality neurčených výrobkov, poradenstvo a certifikáciu v oblasti systémov riadenia a kvality, poradenstvo a vypracovanie bezpečnostných projektov podnikateľa, poradenstvo v oblasti spoločenského správania, spracovanie ekonomických projektov na čerpanie finančných zdrojov z EÚ pre štrukturálne fondy a kohézny fond, technicko-organizačná pomoc pri realizácii projektov na čerpanie finančných zdrojov z EÚ pre štrukturálne fondy a kohézny fond, účtovné poradenstvo.
 • V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať daňové poradenstvo podľa zákona o daňových poradcoch, služby finančného poradenstva podľa zákona o finančnom sprostredkovaní ani investičné služby a vedľajšie služby podľa zákona o cenných papieroch, ani poskytovanie právnych rád, a iné formy právneho poradenstva.
53. Inžinierske činnosti, technické testovanie a analýzy
 • Inžinierska činnosť, stavebné cenárstvo, projektovanie a konštruovanie elektrických zariadení. Inžinierska činnosť — zabezpečenie vstupných podkladov, prieskumov, odborných posudkov a stanovísk, zastupovanie investora pri územnom konaní, stavebnom konaní a kolaudačnom konaní, pripravenie konania na výber dodávateľa stavby, zabezpečenie podkladov pre potrebné povolenia vrátane podkladov pre územné rozhodnutie, stavebné povolenie a kolaudačné rozhodnutie.
 • Príprava a vypracovanie technických návrhov, grafické a kresličské práce. Projektovanie a konštruovanie elektrických zariadení. Stavebné cenárstvo — zhotovovanie rozpočtov a kalkulácií stavebných prác.
 • Oprávnené overovanie správ o emisiách skleníkových plynov z prevádzky.
 • Informatívne testovanie, meranie, analýzy a kontroly:
  informatívne chemické a mikrobiologické analýzy, informatívne meranie a vyhodnocovanie hluku a vibrácií, informatívne meranie fyzikálnych veličín, informatívne posudzovanie originality vozidiel, skúšanie a kontrolu chýb materiálov a výrobkov bez narušenia ich zloženia, okrem skúšok a kontroly lán lanových dráh, skúšanie kanalizačných a akumulačných vodných nádrží na ich nepriepustnosť (žumpy), termodiagnostiku objektov – informatívne meranie, vykonávanie kalibračnej služby s výnimkou overovania určených výrobkov, vykonávanie termografickej činnosti – informatívne meranie.
54. Výskum a vývoj v oblasti prírodných, technických, spoločenských a humanitných vied
 • Výskum a vývoj v oblasti prírodných a technických vied:
  výskum a experimentálny vývoj v špecifickej oblasti prírodných a technických vied, interdisciplinárny výskum.
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať najmä vývoj zbraní, streliva, výbušnín a leteckej techniky).
 • Výskum a vývoj v oblasti spoločenských a humanitných vied:
  Výskum a vývoj v špecifickej oblasti spoločenských a humanitných vied, interdisciplinárny výskum a vývoj.
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať najmä výskum v oblasti zdravotníctva, vrátane výskumu liečiv.
 • Zadávanie klinického skúšania liečiv.
  Podľa § 29 ods. 10 zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov „zadávateľ je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá vedie a financuje klinické skúšanie“. Zákon o liekoch vyžaduje, aby sa klinické skúšanie vykonávalo iba na základe povolenia, ktoré vydáva Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Žiadosť o povolenie klinického skúšania podľa § 34 zákona o liekoch podáva zadávateľ. Vydanie živnostenského oprávnenia na uvedenú činnosť nezbavuje zadávateľa tejto a ďalších povinností ustanovených pre zadávateľa zákonom o liekoch
55. Reklamné, marketingové, fotografické a informačné služby, prieskum trhu a verejnej mienky
 • Reklamné a marketingové služby:
  aranžovanie výkladov, viazanie kytíc a vencov, úpravy výstavných miestností, inzertnú činnosť, marketingy na mieste priameho predaja, konzultačné služby v oblasti marketingu, prenájom reklamných plôch, realizáciu reklamných kampaní, šírenie reklamy rôznymi spôsobmi (v novinách, v periodikách, v rozhlase, v televízii, na internete a v iných médiách), výroba, spracovanie a distribúciu reklamného materiálu, zabezpečenie marketingových kampaní, umiestňovanie vonkajších reklám – billboardy, panely, nástenky, stojany.
 • Fotografické služby:
  fotografovanie pre obchodné účely, pre potreby vydavateľov, nehnuteľnosti, turistické účely, kopírovanie, obnova alebo retušovanie diapozitívov, portrétové fotografovanie – školská fotografia, fotografovanie na doklady, rodinné udalosti, prevádzkovanie fotoateliérov s vyhotovením fotografií, prevádzkovanie fotokabínky, snímanie dokumentov na mikrofilmy, spracovanie fotofilmov, vyvolávanie fotofilmov a prevádzkovanie fotokopírovacích zariadení, vyvolávanie, kopírovanie a zväčšovanie z negatívov, ktoré nasnímal klient z kinofilmov.
 • Informačná činnosť:
  činnosť mestského, turistického informačného centra, činnosť informačných kancelárií.
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať: Sprievodcu cestovného ruchu (viazaná živnosť); Prevádzkovanie cestovnej agentúry (viazaná živnosť); Prevádzkovanie cestovnej kancelárie (viazaná živnosť); Zasielateľstvo (viazaná živnosť).
 • Prieskum trhu a verejnej mienky:
  zisťovanie potenciálu trhu, úrovne informovanosti, akceptácie a oboznámenia sa s tovarom a službami, nákupných zvyklostí spotrebiteľov za účelom propagácie predaja a vývoja nových tovarov a služieb, rozbory výsledkov, zisťovanie všeobecnej mienky verejnosti o politických, hospodárskych a sociálnych problémoch a ich analýza.
56. Špecialista na prevenciu závažných priemyselných havárií
 • Špecialista na prevenciu závažných priemyselných havárií v súlade s podmienkami a povinnosťami vyplývajúcimi aj zo zákona o prevencii závažných priemyselných havárií.
57. Vykonávanie hodnotenia rizík, vypracúvanie a aktualizovanie bezpečnostnej správy a havarijného plánu a konzultačná a poradenská činnosť v určených oblastiach na úseku prevencie závažných priemyselných havárií
58. Prenájom, úschova a požičiavanie hnuteľných vecí
 • Prenájom hnuteľných vecí:
  prenájom dopravných prostriedkov (pozemných, vodných, vzdušných), prenájom prístrojov, prenájom strojov a zariadení, prenájom vnútorného zariadenia a vybavenia prenajímaných priestorov.
 • Služby požičovní:
  požičiavanie nahraných nosičov záznamu zvuku a obrazu, požičiavanie spoločenského a svadobného ošatenia a doplnkov, požičiavanie športového tovaru a ošatenia.
 • Prevádzkovanie úschovní:
  prevádzkovanie úschovní batožín, úschovu kožušinových výrobkov a kožušín.
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať: vypožičiavanie, prenájom a úschovu zbraní a streliva.
59. Čistiace a upratovacie služby
 • Čistiace a upratovacie služby:
  čistenie a údržbu bazénov, čistenie a zimná údržba komunikácií, čistenie fasád a pomníkov, generálne a bežné čistenie (kancelárskych budov, rodinných domov alebo bytov, továrne, obchodné centrá, inštitúcie), prevádzkovanie autoumyvárne, ručné umývanie a čistenie interiéru motorových vozidiel, upratovanie vlakov, autobusov, lietadiel, úprava lyžiarskych tratí, úprava tenisových kurtov a športových plôch.
60. Prevádzkovanie čistiarne a práčovne
 • Prevádzkovanie čistiarne a práčovne:
  čistenie a farbenie hotových výrobkov z kože a kožušín, čistenie a údržbu textilu, odevov, čistenie kobercov a pokrývok, čistenie peria, vlny, chemické čistenie odevov a textilu, pranie, žehlenie a mangľovanie bielizne, zberňu bielizne.
61. Činnosti na úseku požiarnej ochrany v rozsahu servis, oprava, kontrola, plnenie hasiacich prístrojov, požiarnych/ požiarnotechnických zariadení
 • V rámci tejto činnosti je potrebné dodržiavať aj podmienky a povinnosti vyplývajúce z príslušných osobitných predpisov vzťahujúcich sa na oblasť požiarnej ochrany, najmä zo zákona o ochrane pred požiarmi.
62. Mimoškolská vzdelávacia činnosť
 • Vykonávanie mimoškolskej vzdelávacej činnosti:
  doučovanie žiakov a študentov – formou skupinového alebo individuálneho doučovania, mimoškolskú činnosť v záujmových krúžkoch, organizovanie kurzov, školení a seminárov, uskutočňovanie školiacich aktivít v oblasti podpory predaja, výroby a obchodu).
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať: Vyučovanie v odbore cudzích jazykov (viazaná živnosť), Vyučovanie v odbore umenia (viazaná živnosť); Výchovu a vzdelávanie v školách, predškolských a školských zariadeniach zaradených do siete škôl, vzdelávanie na vysokých školách (podľa § 3 ods. 2 písm. z) živnostenského zákona (činnosť nie je živnosťou).
 • Vykonávanie vzdelávacích programov v oblasti sociálnych služieb zameraných na vykonávanie vybraných pracovných činností a na ďalšie vzdelávanie.
  Podľa zákona o sociálnych službách sa vyžaduje aj akreditácia MPSVaR SR príslušného vzdelávacieho programu.
63. Prevádzkovanie jaslí
64. Vykonávanie odbornej prípravy na úseku prevencie závažných priemyselných havárií
 • Odborná príprava na úseku prevencie závažných priemyselných havárií:
  súbor organizačných, riadiacich, personálnych, výchovných, technických, technologických a materiálnych opatrení na zabránenie vzniku závažných priemyselných havárií.
 • V rámci tejto činnosti je potrebné dodržiavať aj podmienky a povinnosti vyplývajúce z príslušných osobitných predpisov – zo zákona o prevencii závažných priemyselných havárií.
65. Odborná príprava v oblasti environmentálneho manažérstva a auditu
 • Odborná príprava v oblasti environmentálneho manažérstva a auditu:
  činnosť, ktorá je zameraná na odbornú príprava environmentálnych audítorov a vedúcich environmentálnych auditorov, environmentálnych overovateľov a členov tímu environmentálneho overovateľa, predstaviteľov vrcholového manažmentu zodpovedných za uplatňovanie schémy, ako aj zamestnancov poradenských a konzultantských subjektov v tejto oblasti.
66. Prevádzkovanie vodnej záchrannej služby
 • V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať vodnú záchrannú zdravotnú službu.
67. Poskytovanie sociálnych služieb
 • V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať sociálne služby poskytované verejnými poskytovateľmi, ktorí financujú sociálne služby z verejných zdrojov obcí alebo samosprávnych krajov).
68. Prevádzkovanie kultúrnych, spoločenských, zábavných, športových zariadení a zariadení slúžiacich na regeneráciu a rekondíciu
 • Prevádzkovanie kultúrnych, spoločenských a zábavných zariadení:
  prevádzkovanie botanických a zoologických záhrad a prírodných rezervácií, prevádzkovanie cirkusov, prevádzkovanie zábavných parkov a lunaparkov, prevádzkovanie kolotočov a iných zábavných atrakcií, prevádzkovanie kín, prevádzkovanie knižníc, prevádzkovanie múzeí a galérií, prevádzkovanie hier: prevádzkovanie nevýherných automatov a nevýherných hier, prevádzkovanie zábavných hier o vecné ceny prostredníctvom hracieho zariadenia, ak je výsledok hry určovaný výlučne na základe zručnosti a stávka nepresahuje sumu jedného eura, žrebových vecných lotérií a tombol, ak herná istina neprekročí sumu 2 000 eur, prevádzkovanie hier prostredníctvom hracieho zariadenia, v ktorých výhrou je výlučne ďalšia hra na tom istom zariadení, prevádzkovanie hier relaxačného alebo športového charakteru, aj keď na účasť na nich je potrebný vklad, ktorý sa účastníkovi takejto hry, ak prehrá, nevracia, prevádzkovanie kvízov spočívajúcich v odpovediach na otázky iba na základe preukázania vedomostí alebo zručností, ak je výsledok kvízu určovaný bez použitia iného technického zariadenia spĺňajúceho požiadavky ustanovené pre hazardné hry na iných technických zariadeniach podľa zákona o hazardných hrách.
 • Prevádzkovanie športových zariadení a zariadení slúžiacich na regeneráciu a rekondíciu.
 • Prevádzkovanie športových zariadení:
  prevádzkovanie fitnescentra, prevádzkovanie atletických dráh a štadiónov, prevádzkovanie bazénov a plavární, prevádzkovanie bowlingových dráh, prevádzkovanie boxerských hál, prevádzkovanie golfových ihrísk, prevádzkovanie hál a štadiónov pre zimné športy, prevádzkovanie pretekárskych dráh, prevádzkovanie strelnice, prevádzkovanie štadiónov, prevádzkovanie tenisových kurtov), prevádzkovanie športových podujatí vrátane takých, ktoré sa nepovažujú za verejné.
 • Prevádzkovanie zariadení slúžiacich na regeneráciu a rekondíciu:
  prevádzkovanie solária, prevádzkovanie kryokomôr (nemedicínska kryoterapia – poskytovanie kryoterapie celotelovou chladovou procedúrou pre regeneračný účinok), prevádzkovanie sauny, prevádzkovanie služieb kavitačného prístroja, prevádzkovanie termomasážnych technických zariadení (masáže poskytované prostredníctvom termomasážnych technických zariadení), prevádzkovanie umelej soľnej jaskyne).
 • Prevádzkovanie umeleckej agentúry:
  prevádzkovanie modelingovej agentúry, prevádzkovanie zoznamovacej agentúry, prevádzkovanie svadobnej agentúry.
69. Organizovanie športových, kultúrnych a iných spoločenských podujatí
 • Organizovanie športových kultúrnych a iných spoločenských podujatí:
  organizovanie rekreačných jázd na koňoch, organizovanie športových akcií a podujatí, diskotekársku činnosť, organizovanie kongresov a výstav, organizačné zabezpečenie spoločenských podujatí (cateringové služby), organizovanie módnych prehliadok, službu predvádzania autorských modelov, organizovanie tanečných zábav a diskoték, ozvučovanie a osvetľovanie kultúrno-spoločenských podujatí.
 • Podľa § 2 písm. a) zákona o organizovaní verejných športových podujatí (športovým podujatím sa rozumie: súťaž, stretnutie, turnaj, preteky, turistické podujatie alebo iné podujatie spojené s pohybovo-rekreačnou aktivitou fyzických osôb v oblasti športu). Podľa § 1 ods. 4 zákona o organizovaní verejných športových podujatí (podujatie, ktoré sa nepovažujú za verejné: ktorého organizátorom je právnická osoba alebo fyzická osoba podnikateľ a účastníkmi podujatia sú fyzické osoby, ktoré sú v právnom vzťahu k organizátorovi podujatia, najmä členskom, žiackom, študentskom, pracovnoprávnom, služobnom a blízke osoby týchto osôb, sa ustanovenia tohto zákona nevzťahujú).
70. Oprava osobných potrieb a potrieb pre domácnosť
 • Oprava a údržba potrieb pre domácnosť, športových potrieb a výrobkov jemnej mechaniky:
  čistenie skiel hodín a hodiniek ultrazvukom, inštaláciu elektrických rozvodov a zariadení na bezpečné napätie, montáž, rekonštrukciu, údržbu nevyhradených technických zariadení, opravu a servis športových potrieb, bicyklov a náradia, opravu a údržbu elektronických registračných pokladníc, opravu dáždnikov, slnečníkov, opravu detských kočíkov, opravu hračiek, opravu hudobných nástrojov, opravu mechanických šijacích strojov, opravu optických prístrojov, opravu vonkajších skriniek hodín napúšťaním, lakovaním, projektovanie, montáž, vykonávanie revízií, opravu a údržba meracej a regulačnej techniky, projektovanie, montáž, opravu, revíziu a údržbu telekomunikačných zariadení, servis mobilných telefónov, údržbu a opravu mechanických častí kancelárskych strojov, výmenu batérií, hodiniek a hodín, remienkov na hodinkách, skiel na hodinách a hodinkách.
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať: Hodinárstvo (remeselná živnosť).
 • Oprava obuvi, brašnárskych, sedlárskych, kožených a kožušinových výrobkov:
  opravu obuvi, kožených a kožušinových výrobkov.
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať: Výroba a opravu ortopedickej obuvi (remeselná živnosť).
 • Oprava odevov, textilu a bytového textilu:
  obťahovanie gombíkov; opravu bytového textilu; opravu odevov, odevných doplnkov, sceľovanie textílií; opravu pančúch.
71. Služby súvisiace so skrášľovaním tela
 • Služby súvisiace so skrášľovaním tela:
  denné a večerné líčenie, líčenie pre modeling, koloristické a vizážistické služby bez zásahov do integrity ľudského tela, nastreľovanie náušníc pomocou nastreľovacej pištole, navrhovanie účesu podľa schematického zobrazenia pomocou výpočtovej techniky, nástrekové opaľovanie tela; ozdobné tetovanie, ozdobná maľba tela – bodypating, zhotovovanie príčeskov, parochní, úprava vlasov zapletaním.
 • V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať:
  Manikúru (remeselná živnosť);
  Aplikáciu a modelovanie umelých nechtov (je od 1.6.2010 remeselnou živnosťou);
  Pedikúru (remeselná živnosť);
  Kozmetické služby (remeselná živnosť);
  Pánske, dámske a detské kaderníctvo (remeselná živnosť).
72. Poskytovanie služieb osobného charakteru
 • Poskytovanie krátkodobej pomoci pri opatere detí a starších osôb.
 • Poskytovanie služieb pre rodinu a domácnosť – pranie a žehlenie, varenie, upratovanie, starostlivosť o záhradu, vedenie domácnosti (obstarávanie nákupov a iných záležitostí súvisiacich s chodom domácnosti).
 • Poskytovanie služby vedenia cudzieho motorového vozidla.
  Jedná sa o činnosť spočívajúcu v poskytovaní osobnej služby majúcej charakter obsluhy (vedenia) cudzieho motorového vozidla a nie činnosť spočívajúcu v preprave osôb, zvierat, vecí alebo zásielok dopravcom na základe zmluvy o preprave podľa vypracovaného prepravného poriadku a tarify alebo podľa dohodnutej trasy.
 • Poskytovanie služieb informátora.
  V rozsahu tejto živnosti nie je možné vykonávať činnosti podľa zákona o poskytovaní služieb v oblasti súkromnej bezpečnosti).
 • Činnosť astrológov a numerológov, veštenie z karát a iných podkladov, spracovávanie rodokmeňov.
 • Služby verejných nosičov a poslov.
 • Služby traťového kormidelníka.
 • Prevádzkovanie erotického salónu.
 • Prevádzkovanie verejných WC.
 • Dizajnérske činnosti:
  zariaďovanie interiérov a exteriérov nábytkom a doplnkami, činnosti interiérových dekoratérov, zhotovovanie mozaikových obrazov z rozličných materiálov (podľa predložených návrhov).
73. Pravidelná kontrola detského ihriska
 • Kontrola detského ihriska so zameraním najmä na bezpečnosť konštrukčného vyhotovenia, umiestnenia a inštalácie zariadení detského ihriska, iného príslušenstva detského ihriska, povrchu tlmiaceho náraz a celkovú bezpečnosť detského ihriska.
Vybrané činnosti
#0